Pradžia Su COVID-19 susiję mitai ir faktai: patarimai visuomenei

Įstaigos rekvizitai

VšĮ Varėnos pirminės sveikatos
priežiūros centras
Adresas: M. K.Čiurlionio g. 61 
65219 Varėna
JAK 184639460
Duomenys kaupiami JAR
Tel. (8 310) 51 608 (registratūra)
Faks. (8 310) 53 765
Išankstinės registracijos atšaukimas:
(8 310) 32 060

El. p. sekretore@varenos-poliklinika.lt

LankytojaiSu COVID-19 susiję mitai ir faktai: patarimai visuomenei PDF Spausdinti El. paštas
Pirmadienis, 23 Kovas 2020 11:40

COVID-19 virusas gali būti perduodamas karštu ir drėgnu klimatu pasižyminčiose teritorijose

Remiantis esamais įrodymais, COVID-19 virusas gali plisti visose teritorijose, taip pat ir pasižyminčiose karštu ir drėgnu klimatu. Nepaisant klimato sąlygų, naudokite prevencines COVID-19 priemones. Geriausias būdas apsaugoti save – dažnai plauti rankas. Darydami tai, panaikinate virusus, esančius ant jūsų rankų ir išvengiate infekcijos, kuri galėtų atsirasti jiems patekus į jūsų akis, burną ar nosies ertmę.

Šaltas oras ir sniegas negali sunaikinti COVID-19 viruso

Nėra priežasčių tikėti, kad šaltas oras gali sunaikinti naująjį korona virusą ar kitas ligas. Normali žmogaus kūno temperatūra išlieka apie 36.5-37°C, nepaisant išorinės temperatūros ar klimato sąlygų. Efektyviausias būdas apsaugoti save – dažnai plauti rankas su muilu ir šiltu vandeniu ar valyti jas su alkoholio pagrindu pagamintais dezinfektantais.

Maudymasis karštoje vonioje neapsaugo nuo viruso plitimo

Maudymasis karštoje vonioje neapsaugos jūsų nuo galimybės perimti COVID-19 virusą. Normali žmogaus kūno temperatūra išlieka apie 36.5-37°C, nepaisant jūsų vonios ar dušo temperatūros. Priešingai, maudymasis po labai karštu vandeniu gali būti netgi žalingas: galite nusideginti. Geriausias būdas apsaugoti save – dažnai plauti rankas. Darydami tai, panaikinate virusus, esančius ant jūsų rankų ir išvengiate infekcijos, kuri galėtų atsirasti jiems patekus į jūsų akis, burną ar nosies ertmę.

Naujasis koronavirusas nėra perduodamas per uodų įkandimus

Iki šios dienos nėra jokių duomenų ar įrodymų, leidžiančių daryti išvadą, kad uodai galėtų platinti koronavirusą. COVID-19 yra kvėpavimo takų virusas, kuris plinta per lašelius, susidariusius, kai infekuotas žmogus kosėja ar čiaudėja, taip pat per seiles ar nosies sekretą. Norėdami apsaugoti save, dažnai plaukite rankas su muilu ir šiltu vandeniu ar valykite jas su alkoholio pagrindu pagamintais dezinfektantais. Venkite artimo kontakto su kitais žmonėmis.

Ar rankų džiovintuvai yra efektyvūs, siekiant sunaikinti naująjį virusą?

Ne. Norėdami apsaugoti save, dažnai plaukite rankas su muilu ir šiltu vandeniu ar valykite jas su alkoholio pagrindu pagamintais dezinfektantais. Nusiplovus rankas, rekomenduojame jas džiovinti vienkartiniais popieriniais rankšluosčiais ar šilto oro srove.

Ar UV spinduliai gali sunaikinti naująjį virusą?

UV lempos neturėtų būti naudojamos, siekiant dezinfekuoti rankas ar kitas kūno dalis, kadangi UV spinduliuoti gali sukelti odos susierzinimą.

Kiek, siekiant užfiksuoti COVID-19 infekuotus žmones, efektyvūs nuotoliniai termometrai?

Nuotoliniai termometrai naudingi siekiant užfiksuoti karščiuojančius žmones (turinčius aukštesnę nei normalią kūno temperatūrą), galimai dėl naujosios koronaviruso infekcijos. Vis dėlto, jie negali užfiksuoti žmonių, kurie yra infekuoti, bet vis dar nekarščiuoja. Taip yra dėl nuo 2 iki 10 dienų trunkančio viruso inkubacinio periodo, po kurio gali pradėti reikštis pirmieji simptomai.

Ar COVID-19 plėtrą galima sustabdyti kūną purškiant alkoholiu ar chloru?

Ne. Alkoholio ar chloro purškimas nepanaikins virusų, kurie jau pateko į jūsų kūną. Negana to, šių skysčių purškimas gali būti žalingas jūsų aprangai, pažeisti akis, burnos ertmę. Atkreipiame dėmesį, kad chloras ir alkoholis gali būti naudojamos kaip efektyvios paviršių dezinfekcijos priemonės.

Ar skiepai nuo plaučių uždegimo apsaugo ir nuo COVID-19?

Ne. Virusas yra toks naujas ir taip skiriasi nuo kitų panašaus tipo virusų, kad jam reikalinga atskira vakcina. Šiuo metu tyrėjai bando atrasti vakciną prieš 2019-nCoV, jų pastangas palaiko Pasaulio sveikatos organizacija. Nepaisant to, kad ši vakcina nėra efektyvi prieš COVID-19, skiepai prieš kvėpavimo takų ligas yra stipriai rekomenduotini, siekiant apsaugoti jūsų sveikatą ilguoju laikotarpiu.

Ar reguliarus nosies skalavimas fiziologiniu tirpalu gali padėti apsisaugoti nuo infekcijos?

Ne. Nėra įrodymų, kad reguliarus nosies ertmės skalavimas fiziologiniu tirpalu apsaugotų žmones nuo infekcijos naujuoju virusu. Vis dėlto, teigiama, kad reguliarus nosies skalavimas gali padėti greičiau atsigauti po įprasto peršalimo ir kvėpavimo takų ligų.

Ar česnako valgymas gali padėti apsisaugoti nuo COVID-19?

Česnakas gali turėti antimikrobinių savybių. Vis dėlto, esamoje situacijoje nėra įrodymų, kad česnako valgymas būtų apsaugojęs žmones nuo naujojo viruso infekcijos.

Ar COVID-19 pavojingas tik vyresniems, ar taip pat ir jaunesnio amžiaus žmonėms?

Įvairaus amžiaus žmonės gali būti infekuoti naujuoju koronavirusu. Vis dėlto, labiau pažeidžiami – vyresnio amžiaus žmonės bei žmonės, turintys tam tikrų sveikatos sutrikimų (pvz.: sergantys astma, diabetu, širdies ligomis). Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja įvairaus amžiaus žmonėms imtis prevencinių ir savisaugos priemonių, pavyzdžiui, atidesnės rankų higienos ir kvėpavimo takų apsaugos.

Ar antibiotikai yra efektyvus COVID-19 prevencijai ir gydymui?

Ne, kadangi antibiotikai nėra veiksmingi prieš virusus, tik prieš bakterijas. Naujasis koronavirusas (2019-nCoV) yra virusas, todėl antibiotikai neturėtų būti pasitelkiami nei prevencijai, nei gydymui. Vis dėlto, hospitalizavus pacientą, jam gali būti taikomas gydymas antibiotikais dėl prasidėjusios bakterinės ko-infekcijos.

Ar yra vaistų, galinčių padėti apsisaugoti ar išgydyti koronavirusą?

Šiuo metu nėra. Vis dėlto, tie, kurie yra užsikrėtę virusu, turėtų gauti atitinkamą gydymą, padedantį sušvelninti ir gydyti viruso simptomus. Šiuo metu yra tiriamos tam tikros specifinio gydymo priemonės, jos privalės būti išbandytos klinikinių tyrimų metu.

 

Informacijos šaltinis